فروش ویژه

تراورتن

سنگ و کاربرد آن در ساختمان

سنگ و کاربرد آن در ساختمان

سنگ ساختمانی

سنگ جسمی است طبیعی که از اجتماع یک یا چند کانی تشکیل شده و یکی از مصالح اصلی در ساخت و ساز می باشد که در اکثر کارهایی که در مهندسی عمران، راه، راه آهن و بندر انجام می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین موارد استفاده سنگ را می توان به شرح زیر گروه بندی کرد:

الف) سنگ هایی که به شکل بلوک در ساختمان سازی، سدها، باراندازی، دیوارهای جان پناه و از این قبیل استفاده

می شوند.                        

ب) سنگ هایی که برای مصارف تزئینی و نمای ساختمان استفاده می شوند.

ج) سنگ هایی که برای سنگفرش، کف و سقف ساختمان ها استفاده می شوند.

عوامل موثر برای انتخاب سنگ ساختمانی

در ابتدای طرح باید کاربرد موردنظر مشخص باشد و این عوامل با توجه به آن تعیین شوند. به طور کلی عوامل مهم در انتخاب سنگ ساختمانی مناسب عبارتند از: قیمت، رنگ، دوام و مشخصات فنی.

رنگ :

این عامل بیشتر از دید معماران مهم است، اگرچه مهندسان نیز حتما روی رنگ سنگ نظر دارند. معمولا رنگ های روشن نسبت به رنگ های تیره، ترجیح داده می شوند. این موضوع به خصوص در سنگ های آهکی مهم تر است زیرا اکثر رنگ های تیره سنگ های آهکی در نمای بیرون ساختمان بر اثر نور خورشید و آلودگی هوا دوام ندارد. رنگ سبز از ویژگی هایی است که از نظر اقتصادی نیز بسیار مهم است. سنگ هایی که با رنگ سبز، لاجوردی و قرمر که کمیاب هستند دارای ارزش بیشتری می باشند. گاهی فاصله دید، در تشخیص رنگ سنگ اهمیت دارد. یک گرانیت با دانه بندی متوسط که دارای فلدسپات های صورتی است، در فاصله دور با این ویژگی دیده نخواهد شد. همچنین یک قطعه چند رنگ از آن، در فاصله دور به صورت تک رنگ درخواهد آمد. بنابراین باید تک رنگ یا چند رنگ بودن سنگ را در فاصله ای حدود 20 تا 50 سانتی متر از چشم، موردنظر قرار داد.

تغییر رنگ سنگ به اهداف طرح و زیبایی آن آسیب می زند، بنابراین باید در انتخاب سنگ به این نکات توجه کرد :

الف) به هنگام انتخاب سنگ موردنظر، به کارکرد آن در ساختمان های موجود با شرایط اقلیمی مشابه دقت شود. معدن کاران و شرکت های سنگبری که با سنگ موردنظر سروکار دارند، می توانند مشاوران خوبی در این زمینه باشند.

ب) اغلب سنگ های آهکی سیاه در بیرون ساختمان در معرض شرایط جوی و نور آفتاب تغییر رنگ می دهند.

ج) کانی های ناپایدار حتی به میزان کم باعث تغییر رنگ می شوند. پیش از انتخاب سنگ، این موضوع را می توان به وسیله مطالعه پتروگرافی بررسی کرد.

د) صیقلی بودن سنگ به دوام رنگ آن کمک خواهد کرد.

دوام :

دوام یک سنگ ساختمانی پایداری آن در مقابل تهاجم شیمیایی و عوامل هوازدگی است. متاسفانه دوام سنگ که باید مهم ترین عامل در انتخاب سنگ باشد. اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد. بسیاری از ساختمان های گران قیمت وجود دارد که در انتهاب سنگ آنها به این موضوع توجه نشده و از این ناحیه متضرر شده اند. از عوامل طبیعی که روی این موضوع اثر می گذارند، ساخت، بافت، و ترکب کانی شناسی را می توان نام برد. موقیت نصب سنگ در ساختمان و کاربرد آن نیز عامل دیگری است که روی دوام سنگ موثر است. علاوه بر این، شرایط آب و هوایی نیز بسیار مهم است. در آب و هوای گرم و مرطوب، هوازدگی شیمیایی و در آب و هوای سرد و خشک، هوازدگی فیزیکی موثرتر است.

ساخت :

هر ضعفی در ساختار سنگ اثر تهاجم عوامل هوازدگی را سرعت می بخشد. بنابراین سطوح درزه ها، سطوح لایه بندی، سطوح گسل یا چین خوردگی (شامل ترک های برشی) همگی شرایط مناسب را برای تاثیر عوامل هوازدگی و یخبندان به وجد می آورند.

بافت :

سنگ ممکن است دارای دانه های هم اندازه از نوع درشت دانه یا ریزدانه، یا داراری بافت پرفیری (دانه های نامساوی) باشند. سنگ های درشت دانه، زودتر از سنگ های ریزدانه گسیخته می شوند، به خصوص به تغییرات دما حساس اند. این نوع گسیختگی حداقل تا حدودی به علت تفاوت ضرایب انبساطی کانی های سازنده سنگ مربوط می باشد.

سنگ ها همچنین ممکن است متراکم یا متخلخل باشند. سنگ متراکم دیرتر از سنگ متخلخل متلاشی می شود. سنگ های متراکم تقریبا غیر قابل نفوذند، لذا عوامل هوازدگی نمی تواند سریعا عمل نماید. از طرف دیگر، سنگ های با تخلخل باز و مویین، آب را به سادگی جذب می کنند و بر اثر یخبندان دچار ترک خوردگی می شوند.

ترکیب شناسی :

از آنجایی که کانی های مختلف دارای مقاومت های متفاوتی در برابر هجوم عوامل هوازدگی می باشند، طبیعی است که سنگ ها به دلیل دارا بودن کانی های سازنده متفاوت، داراری مقاومت های گوناگونی نیز در برابر هوازدگی اند و آنهایی که دارای کانی هایی با مقاومت کمتر هستند، زودتر بر اثر عوامل مختلف آسیب می بینند.

کانی های مضر :

برخی از کانی های مشخص (سولفورهای آهن) را می توان در کلیه شرایط به عنوان کانی های مضر در نظر گرفت، در حالی که برخی از کانی های دیگر، مانند میکا فقط در مقادیر زیاد و در برخی از سنگ ها مانند ماسه سنگ ها و مرمرها مضر هستند. یکی از علل تغییر رنگ در سنگ ها که کمتر مورد توجه قرار می گیرد، وجود کانی های ناپایدار است که به سهولت به کانی دیگری تبدیل می شوند، این کانی ها اغلب از نوع سولفورهای آهن بوده، در مجاورت رطوبت اکسیده شده و به هیدروکسید تبدیل می شوند که نتیجه آن لکه دار شدن سنگ است.
ارائه شده از مجله شهر سنگ

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code