فروش ویژه

تراورتن

سنگ در ایران

سنگ در ایران

تنوع و گستردگی منابع سنگ تزئینی در کشور و نیاز انکارناپذیر جامعه ی امروزی چه در زمینه ی امور عمرانی و چه در زمینه ی کاربردهای تزئینی ایجاب می کند که از دیدگاه های مختلف توجه بیشتری به این مقوله صورت گیرد.

تعداد زیادی از بناهای باستانی نظیر تخت جمشید در فارس، پاسارگاد در شوش، آکروپلیس در یونان، بعلبک در سوریه و بسیاری از بناهای زیبا دیگر موید این موضوع است که سنگ نقش بسزایی در طول تاریخ بر جا گذاشته است و آثار خانه های از سنگ چیده شده در شمال ایران متعلق به 7000 سال پیش موجود است. در ساختمان های سنگی لاشه همراه با ملات های گچ و آهک استفاده شده است. در عصر حاضر نیز با پیشرفت علوم فن آوری، صنعت سنگ جهان از جمله بخش های مهم اقتصادجهان محسوب می گردد که در این میان ایران با دارا بودن معادن عظیم و متنوع سنگ از جمله غنی ترین بخش های معدنی جهان به شمار می رود.

اگرچه سنگ به علت سنگینی و مشکلات حمل و نقل و استخراج تا حدی جای خود را به مصالح جایگزین داده است اما همچنان اهمیت خود را در ساختمان های سنگین و سخت نظیر پلها، تونل ها، بهمن گیرها، دیوارهای حائل، سنگ چین ها، کرسی چین ها و ... حفظ کرده است.آنچه در این بین همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است سنگ هایی تزئینی است که علی رغم تنوع مصنوعات سنگی سلیقه ها را همچنان به خود معطوف کرده است و طبیعتا گسترش مطالعات در زمینه های متعدد و قابل بحث در خصوص این منابع معدنی امری اجتناب ناپذیر است.
برگرفته از کتاب سنگ و معدن و صنایع وابسته

2 Comments

  • Avatar
   Davie Locksmith
   سپتامبر 13, 2021

   Very interesting subject, regards for putting up. More Info At: Davie Locksmith

  • Avatar
   Davie Locksmith
   سپتامبر 13, 2021

   Very interesting topic, regards for posting. More Info At: Davie Locksmith

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code